Wyprawka dla szczura i przygotowania.

Zapewne wielu z Was myśli, że szczury to małe, głupiutkie gryzonie, które nie potrzebują zbyt dużo uwagi. Otóż jesteście w błędzie. Są to zwierzęta niezwykle inteligentne i zainteresowanie nimi jest niezbędne. W tym poście dam Wam kilka porad w jaki sposób przygotować się do przyjęcia do siebie nowego malucha. 

   Najważniejsze jest to, żeby przemyśleć czy będziecie mieli czas na opiekę nad szczurami (m.in. codzienne wybiegi, zabawa, sprzątanie klatki, w razie czego wizyty u weterynarza). Wzięcie do domu żywej istoty to bardzo duża odpowiedzialność, więc naprawdę trzeba się nad tym dobrze zastanowić. Pamiętajcie, że szczury to zwierzęta silnie stadne, więc dla dobrego zdrowia i samopoczucia maluchów należy wziąć min. dwa tej samej płci!
   Kiedy już podejmiecie decyzję przychodzi czas na wyprawkę dla przyszłych podopiecznych. Minimalne wymiary klatki różnią się od siebie w zależności od wielkości stada. Dla dwóch szczurów jest to około 40 x 50 x 60 cm, ale to i tak bardzo mało, więc lepiej zakupić większą. Najlepiej wysoką, bo ogonki uwielbiają się wspinać. W szczurzym "mieszkaniu" powinny się znaleźć przeróżne hamaki, domki, mostki, rury, drabinki i oczywiście miska na pokarm i poidełko. Warto też samodzielnie zrobić jakieś akcesoria np. uszyć hamak (w internecie znajdziecie wiele sposobów), zrobić schronienie z materiału a nawet wykorzystać rolkę po papierze jako tunel. Spód klatki najlepiej wyłożyć granulatem czy żwirkiem. Trociny raczej się nie sprawdzają, gdyż wysypują się na zewnątrz, trzeba je częściej wymieniać i często uczulają szczurki. Zdania na temat karm są różne. Osobiście polecam Versele Laga Rat Nature lub inne od Versele Laga. Karmy z supermarketów przeważnie są niskiej jakości, są sztucznie barwione i niekoniecznie zawierają odpowiednie składniki do diety gryzoni.
    Kiedy wszystko jest gotowe czas na nabycie naszych pociech. Zwierzęta ze sklepów zoologicznych pochodzą z pseudohodowli - miejsca w których są trzymane w bardzo złych warunkach i rozmnażane hurtowo. Osoby które się nimi opiekują nie mają pojęcia o opiece nad nimi. Często takie zwierzęta mają choroby genetyczne lub są "owocami kazirodztwa". Szczury warto adoptować od poprzednich właścicieli. Wiele osób ma do oddania młode szczurki np. ze względu na wykrytą alergię lub brak czasu. Jest jeszcze możliwość wzięcia ich z zarejestrowanej hodowli, jak zrobiłam ja. Jest to większy koszt, ale gwarancja zdrowych maluchów.
    Mam nadzieję że ten post się Wam przyda :) Zabieram się za pisanie kolejnego - na temat oswajania. Do napisania!

Komentarze

  1. Bardzo przydatny blog :) Sama zamierzałam kupić szczury, ale mam kota i obawiam się, że może nie zareagować zbyt dobrze...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że tematyka bloga się spodobała :) Jak najbardziej możesz mieć i szczury i kota, tak jak ja. Jedynie klatka musi stać w miejscu niedostępnym dla kota :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty